Sekvoja Horňany
Za zmienku určite stojí aj Sekvoja Horňany, ktorá bola v roku 1983 vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Síce rastie na území Práznovského chotára, ale dostaneme sa k nej najľahšie cez obec Krnča. Hlavná cesta vás zavedie až do kameňolomu a za ním pokračujte lesnou cestou až ku horárni v lokalite Horňany. Jenou z ďalších možností je určite aj lesná cesta vedúca z obce Solčany popri trampskej osade Čierny orol, od ktorej sa Sekvoja nachádza pár minút peši.
Strom uvidíme už z diaľky. Jeho oficiálny názov je Sekvojec mamutí. Sekvoja sa týči do výšky 25 m. Odborníci odhadujú jej vek na viac ako 80 rokov. Jej obvod kmeňa je úctyhodných 440 cm a šírka koruny od 10,5 do 12,5 metra. Sekvoju vysadili podľa dokumentov v rezervačnej knihe ešte v roku 1928 ako trojročnú sadeničku, ktorú vypestovali lesníci Konrád a Rieger v škôlke v nadmorskej výške 320 metrov nad morom zo semienka dovezeného z luštiarne v Českých Budejoviciach. Vysadených bolo viac sadeníc, ale práve táto sa zachovala pravdepodobne vďaka tomu, že práve ona bola zavlažovaná z blízkeho strešného žľabu, ktorý bol zvedený do jej blízkosti.
Sekvoja Horňany je ojedinelým cudzokrajným biologicky a esteticky i krajinotvorne hodnotným solitérom, ktorý sa stal dominantou krajiny v predhorí pohoria Tríbeč a slúži i na vedeckovýskumné, kultúrno-historické a náučné ciele. V ochrannom pásme tohto chráneného stromu platí tretí stupeň ochrany v okruhu 50 metrov od jej kmeňa, čo znamená, že na území tohto priestoru sa napríklad nesmie táboriť, stanovať, zakladať oheň, vchádzať a stáť tam s bicyklom, zbierať rastliny alebo v ňom vykonávať akékoľvek športové aktivity. V posledných rokoch sa v korune stromu začínajú objavovať preschnuté vetvičky, čo signalizuje určité zmeny v jeho biologickom režime, preto je potrebné nielen zistiť príčinu tohto javu a naďalej ho sledovať, ale najmä postarať sa o včasnú diagnostiku a následnú starostlivosť. Záujem o ochranu tohto vzácneho stromu prejavili okrem zodpovedných inštitúcií i členovia Klubu slovenských turistov Horňan z Práznoviec.
Závažným problémom je postupné osídľovanie jednotlivých oblastí lesa
a ich znehodnocovanie budovaním plotov a výsadbou nových stromov. Les
sa tak na niektorých častiach delí na ohraničené a neohraničené časti
plotom, do ktorých bežný človek nemá právo vstúpiť. Jedným z prípadov je
aj oblasť Sekvoje v Horňanoch, ktorej areál bol odkúpený a ľudia tak
stratili prístup a možnosť navštíviť danú prírodnú pamiatku bezbariérovo. V súčasnosti cestu ku sekvoji hatí plot
majiteľa okolitých pozemkov a samotnej bývalej horárne. Podľa
zákona 543/2002 Z.z. z 25.júna 2002 o ochrane prírody a krajiny § 57 ods.1 má
každý právo na voľný prechod cez pozemky vo vlastníctve, správe, nájme štátu,
obce, právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak tým nespôsobí škodu na majetku
alebo zdraví inej osoby. Je pritom povinný rešpektovať práva a oprávnené záujmy
vlastníka, správcu, nájomcu pozemku, ako aj podmienky ochrany prírody
a krajiny. Vlastník by teda mal umožniť prístup na jeho pozemok
návštevníkom